Ανατροπή και νίκη για τον Ιωνικό, «διπλό» του Κολοσσού επί της ΑΕΚ

της Σμαρώ Παύλου

Με επιμέρους σκορ 19-11 στην τελευταία περίοδο και τον Γιουτζίν Τζέρμαν να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, ο Ιωνικός HNC Revolution πήρε το «διπλό» επικρατώντας 61-59 του Λαυρίου Megabolt για την έκτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Τζέρμαν με 16 πόντους και Αθηναίου με 10 υπέγραψαν την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους -που έχασαν νωρίς τον Κωστή Γόντικα λόγω τραυματισμού- καθώς το Λαύριο βρισκόταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και μάλιστα στο 34’ είχα διαφορά 11 πόντων (55-44).

Με επιθετική αιχμή τον Μάρκους Λιούις το Λαύριο Megabolt κατάφερε να πάρει το προβάδισμα που ήταν σε διψήφιο αριθμό στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισορρόπησαν βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να αντεπιτεθούν. Τα χαμηλά ποσοστά των παικτών του Ιωνικού HNC Revolution από τα 6.75 έκαναν δύσκολο το έργο τους, ωστόσο στην επανάληψη προσπαθούσαν μέσα από την άμυνα να επιστρέψουν και μείωσαν στους 4 (39-35), με ωραίο καλάθι του Μουχαϊμίν Μουσταφά.

Oι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού στην τελευταία περίοδο αλλά οι παίκτες του Σεγκούρα δε το έβαζαν κάτω με συνέπεια η αναμέτρηση να είναι αμφίρροπη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, με επιμέρους σκορ 17-11 έφεραν το ματς στα ίσια (59-59) με την ίδια συνεργασία δύο φορές από Αθηναίου και Όουενς. Η αντεπίθεσή τους δεν σταμάτησε εκεί αφού ο Ιωνικός HNC Revolution πήρε προβάδισμα με 61-59, έπειτα από καλάθι του Τζέρμαν 39’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη με σουτ τριών πόντων από Λιούις και Μουράτο δεν είχαν αποτέλεσμα και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Λιούις 8, Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1), Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 4, Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

Ιωνικός HNC Revolution (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2), Κολοβέρος, Τζέρμαν 16, Όουενς 8 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 9, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1).

Τη δεύτερη φετινή του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός H Hotels.

Η ομάδα της Ρόδου πέρασε νικηφόρα από το κλειστό των Άνω Λιοσίων επικρατώντας με 85-82 της ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι Ρόδιοι έχουν πλέον ρεκόρ 4-2 ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και προσπερνώντας τους «κιτρινόμαυρους« που υποχώρησαν στο 3-3 έπειτα από την πρώτη εντός έδρας ήττα τους.

Ο Στέφαν Πότ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους έχοντας ως συμπαραστάτες τους Στέφαν Μομίροφ και Κένι Γουίλιαμς που είχαν από 14 πόντους αλλά και τον Κιμ Τιλί που τελείωσε με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Μπράιαν Ανγκόλα είχε 28 πόντους και ακολούθησαν ο Ίαν Χάμερ με 16 πόντους και οι Νίκος Παππάς με 13 και Κουίνο Κόλομ με 11.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι και με πέντε πόντους του Τιλί, έτρεξαν σερί 10-0 μετατρέποντας το 6-5 του 5′ σε 6-15 στο 7′, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 με τον Χατζηδάκη να διαμορφώνει με δύο διαδοχικά καλάθια το 16-26. Η ΑΕΚ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σταδιακά τη διαφορά με τον Κολόμ να μειώνει με γκολ φάουλ σε 28-29 στο 15′. Ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έστω και με βραχεία κεφαλή στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 39-38.

Ένα γρήγορο 5-0 της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους την έφερε μπροστά στο σκορ με 43-39 με τον Κολοσσό H Hotels όμως να αντιδρά άμεσα και με σερί 10-0 να μετατρέπει το 48-43 σε 48-53 στο 25′. Ένα νέο μικρό 5-0 έφερε τους φιλοξενούμενους στο +7 (51-58) με την ΑΕΚ όμως να βρίσκει λύσεις και να επιστρέφει προσπερνώντας με 63-60 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Νίκος Παππάς με πέντε δικούς του πόντους έβαλε και πάλι μπροστά την Ένωση με 78-75 στο 35′.

Ποτ και Γουίλιαμς έβαλαν μπροστά τον Κολοσσός H Hotels με 85-80 ένα λεπτό το τέλος της αναμέτρησης. Στα 48” ο Κολόμ αστόχησε σε τρίποντο ενώ μετά από το λάθος του Ξανθόπουλου, ο Παππάς μείωσε σε 82-85 με 12” να απομένουν. Στα 9,4” ο Μομίροφ πάτησε την πλάγια γραμμή με την ΑΕΚ να έχει νέα κατοχή όμως στα 5” ο Φιλιππάκος ήταν άστοχος σε τρίποντο με την ομάδα της Ρόδου να μαζεύει το ριμπάουντ και να παίρνει τη νίκη με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85.

Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.

Ακολουθήστε τις ειδήσεις του speaknews.gr στο Google News πατώντας εδώ

Προηγούμενο άρθροΠροκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ελλάδα – Ισπανία: Διαιτητής ο Μαρτσίνιακ