Επιβλητικός Άρης στην Πάτρα

της Σμαρώ Παύλου

Ο Άρης κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 46-32) και πέτυχε στην Πάτρα επί του Προμηθέα την δεύτερη νίκη του στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν, με διαφορά 20 πόντων (82-62).

Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης επικράτησαν των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν με υπηρεσιακό κόουτς τον Κώστα Ντούβα μετά την λύση της συνεργασίας τους με τον Λουίς Κασιμίρο, παρότι έκαναν περισσότερα λάθη (16-12) και έδωσαν λιγότερες ασίστ (23-13) διότι ήταν πιο εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (8/24 έναντι 5/32 τρίποντα) και στις βολές (16/19 έναντι 9/18).

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις αλλαγές στην άμυνα των νικητών από μαν του μαν σε ζώνη και συνδυασμένες άμυνες.

Ο Άρης βασίστηκε στην τετράδα των Αμερικανών Άντονι Κάουαν, Τζέιμς Κέλι, Έρικ Λόκετ και Ολιβιέ Χάνλαν, που δεν αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο της συνάντησης για την 6η αγωνιστική του 30ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος λόγω τραυματισμού.

Ο Κέλι στην δεύτερη εμφάνιση του με τους «κιτρινόμαυρους» της Θεσσαλονίκης σκόραρε 18 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ. Ο Κάουν ήταν πρώτος σκόρερ του Άρη με 20 πόντους με 3 τρίποντα, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Ο Χάνλαν πέτυχε 17 πόντους με 3/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Λόκετ έκανε νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την ομάδα της Πάτρας προσπάθησαν περισσότερο ο Ντάριο Χαντ, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 7/8 δίποντα και ο Δημήτρης Αγραβάνης που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Καθοριστικά για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν τα πρώτα έξι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου όταν ο Άρης με επιμέρους σκορ 15-5 με δύο τρίποντα των Κάουαν, Χάνλαν, μετέτρεψε το 36-30 του πρώτου μέρους σε 51-35 στο 26’.

Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης, που είχαν το προβάδισμα στην συντριπτική διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασαν στην τέταρτη περίοδο την διαφορά έως τους 23 πόντους (82-59) σχεδόν ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.

Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.