Πάλη: Παγκόσμιος πρωταθλητής Νέων ο Γιώργος Πιλίδης

της Σμαρώ Παύλου

Στον τελικό των 65 κιλών, στους αγώνες που γίνονται στο Βελιγράδι, ο Πιλίδης νίκησε τον Ρώσο Αμπντουρακχμάνοφ με 4-3 στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Στην πορεία του προς τον τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε δύο νίκες στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στον προκριματικό επικράτησε 4-2 του Αμανζόλοφ από το Καζακστάν με τους καθοριστικούς πόντους να έρχονται 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στους «16» νίκησε τον Ινδό Παρβίντερ με 4-1, ενώ στα προημιτελικά 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε δύο σημεία και υπερτέρησε στην ισοπαλία με τον Αρμένιο Μαργκαριάν (2-2). Στον ημιτελικό νίκησε με άνεση τον Τούρκο Ακάρ (9-3) και προκρίθηκε στον τελικό, όπου αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.

Ακολουθήστε τις ειδήσεις του speaknews.gr στο Google News πατώντας εδώ

Προηγούμενο άρθροΕθνική Ελλάδας: Νοκ άουτ ο Μπακασέτας τρεις εβδομάδες
Επόμενο άρθροΠροκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ελλάδα – Ισπανία: Διαιτητής ο Μαρτσίνιακ