![uk-gr](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2021/11/uk-gr-696x393.jpg)
![uk-gr](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2021/11/uk-gr-696x393.jpg)
Η Εθνική Γυναικών πήρε μια σπουδαία νίκη στο Μάντσεστερ, καθώς επικράτησε με σκορ 66-73 της Μεγάλης Βρετανίας, στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του EuroBasket 2023. Επόμενος αντίπαλος της «γαλανόλευκης» θα είναι η Πορτογαλία την Κυριακή (14/11) στην Ξάνθη.
Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα ήταν αποτελεσματικές κι έδειξαν αποφασιστικό πρόσωπο στο Μάντσεστερ, ξεκινώντας ιδανικά στην πρεμιέρα των προκριματικών. Με σκορ 66-73 και πολύ καλή εμφάνιση, πήραν την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας.
Η Μαριέλα Φασούλα έκανε πολυδιάστατη εμφάνιση με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η Άρτεμις Σπανού ήταν επίσης εξαιρετική με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και η Αγγελική Σωτηροπούλου με 17 πόντους συμπλήρωσε την τριάδα των κορυφαίων της Εθνικής.
Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-54, 66-73
Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.
Ακολουθήστε τις ειδήσεις του speaknews.gr στο Google News πατώντας εδώ
![](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2024/01/facebook-follow2.png)
![](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2024/01/facebook-follow2.png)