Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου ακολούθησε τον Μίλωνα στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», νικώντας και στο δεύτερο παιχνίδι την Κηφισιά. Μετά το 3-2 στο «Ζηρίνειο», οι «νησιώτες» επικράτησαν στην έδρα τους με 3-0 (25-22, 25-20, 25-19) απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας.

Η Κηφισιά πάλεψε τον αγώνα, ειδικά στα δύο πρώτα σετ, όταν κυνήγησε το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα, αλλά υστέρησε στην υποδοχή και η επίθεση είχε προβλήματα.  Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κοντοστάθη, Παπαδόπουλο και Κωστόπουλο.

Στο πρώτο σετ η αθηναϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα δύο πόντων (9-7) με επιθέσεις από Κωτσάκη και Μαρκς. Στη συνέχεια οι αντίπαλοι πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 15-15, όμως ο Κόστα με διαδοχικούς άσους έφερε τους «πειρατές» μπροστά στο σκορ με 17-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε στο «Δ. Βικέλας» με την Κηφισιά να επιστρέφει ισοφαρίζοντας 20-20 με άσο του Μαρκς.

Οι γηπεδούχοι μετά από άουτ επίθεση του Γερμανού διαγώνιου της Κηφισιάς πήγαν ξανά στο +2 (22-20) και έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Μιτσάλοβιτς, με τον Σλοβάκο διαγώνιο να κλείνει το σετ με κόντρα επίθεση 25-22.

Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με ισχυρό σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν 5-1. Η Κηφισιά αφυπνίστηκε και με έξυπνο πόντο του Ντε Βάιερ αλλά και διπλό μπλοκ του Ολλανδού πασαδόρου με τον Λινάρδο έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» (9-8), όπως και λίγο αργότερα, με κόντρα επιθέσεις από τους Κωτσάκη, Μαρκς και Μίχαλη (14-13).

Καθοριστικός για την εξέλιξη του σετ ήταν ο άσος του Καπετανίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το 18-15. Οι γηπεδούχοι ανέβσαν ταχύτητα και με μπλοκ του Κόστα έφτασαν σε πενταπλό σετ μπολ (24-19), για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση ο Μιτσάλοβιτς κάνοντας το 25-20 και το 2-0 στα σετ, κάνοντας τη συνέχεια τυπική διαδικασία.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 6 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς από: 6 άσσοι, 2 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 13π. (13/23επ.), Ιερεζουέλο 2 (2/3επ.), Κόστα 11 (6/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζιούριτς 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/16επ., 3 μπλοκ, 65%υπ., 29%αρ.), Στερν 8 (5/17, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Καρασαβίδης (λ.- 57%υπ., 36%αρ.), Παπαλεξίου 1 (1/2επ.), Καπετανίδης 1 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2 (1/3επ., 1 άσσος), Αμπράο 6 (6/14επ., 44%υπ., 22%αρ.), Κωτσάκης 15 (14/28επ., 1 άσσος, 43%υπ., 36%αρ.), Λινάρδος 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 4 (3/6επ., 1 άσσος), Μαρκς 16 (13/32επ., 3 άσσοι) / Σωνάκης (λ. – 44%υπ., 22%αρ.), Ρούσσης, Παλαιολόγος.

Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.