Με αφορμή την ψήφιση του νομοσχεδίου για τον νέο Ποινικό Κώδικα επισυνάπτω μία πρόταση για την μεσομακροπρόθεσμη αντιμετώπιση της βίας μεταξύ των ανηλίκων.
Συγκεκριμένα προτείνω να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Δανίας, που έλυσε σημαντικά το πρόβλημα. Πώς; Εκεί από το δημοτικό ακόμη υπάρχει μία ώρα την εβδομάδα μάθημα ενσυναίσθησης. Τα παιδιά μαθαίνουν να συνεργάζονται και όχι να ανταγωνίζονται. Έτσι εξελίσσονται συναισθηματικά.
@stratossimopoulos ΒΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ: Κάντο οπως η Δανία! #simopoulos #nd #thessaloniki #greece #βια #ανηλικοι
Τα άρθρα και τα σχόλια που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας εκφράζουν αποκλειστικά τους συγγραφείς. Η ιστοσελίδα μας δεν λογοκρίνει τις γνώμες κανενός.
Ακολουθήστε τις ειδήσεις του speaknews.gr στο Google News πατώντας εδώ
![](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2024/01/facebook-follow2.png)
![](https://speaknews.gr/wp-content/uploads/2024/01/facebook-follow2.png)